W sobotę 07 września br. o godzinie 17.00 siatkarki UKŻPS Kościan na inaugurację sezonu 2017/2018 podejmowały we hali siatkarki SMS Police. Po zakończeniu gry w UKŻPS doświadczonej Dagmary Grajczak, obecnej na trybunach podczas sobotniego meczu, gra w meczach o punkty była dużą niewiadomą.

To, że trudne spotkanie czeka podopieczne trenera Cichockiego, było wiadomo przed pierwszym gwizdkiem sędziego, ale kibice siatkarek UKŻPS dobrze wiedzą, że kościanianki stać na dużo.

Pierwsze piłki w pierwszym secie i wynik cały czas w okolicy remisu 7:7, 10:10. Przy stanie 10:11 dla UKŻPS najdłuższa wymiana w pierwszym secie wygrana przez zawodniczki SMS mamy 11:11. Goście odskakują na dwa punkty (12:14) po serwisie Łukowiak w aut. Przewaga SMS utrzymuje się do wyniku 17:18, kiedy atakiem ze środka Łukowiak doprowadza do remisu 18:18. Dobra gra na środku Łukowiak pozwala ponownie wyrównać na 19:19. Wyrównana gra jest do stanu 21:21. Prowadzenie w końcówce dla UKŻPS daje Gimzicka, atakując skutecznie z prawego skrzydła 22:21. Kolejna akcja kościanianek a w roli głównej Mazur, która skutecznie obija blok i jest 23:21. Kolejne akcje to ponownie Gimzicka w narożnik boiska i akcja Mazur, po której na tablicy mamy 25:22, obija blok, i w setach jest 1:0.

Będąc na fali drugiego seta znakomicie rozpoczynają kościanianki i prowadzą już 6:2, a po bloku Ngamayama i Łukowiak jest 7:2. Goście zaczynają mozolnie odrabiać straty i lepiej grają zagrywką, co po dwóch asach serwisowych zmniejsza prowadzenie UKŻPS do stanu 8:6. Kolejne akcje podopiecznych trenera Cichockiego pozwalają zbudować bezpieczną przewagę i siedmiopunktowa przewaga 19:12 pozwalała myśleć o końcowym sukcesie drugiego seta. Niestety nic bardziej mylnego, bardzo zła gra w obronie i nieskuteczne ataki doprowadzają do stanu 20:20, kiedy o czas prosi trener Cichocki. Końcowe piłki i zaczyna się horror. Ataki Targosz oraz Kustosz dają piłkę setową dla UKŻPS. Obrona SMS i skuteczne ataki doprowadzają do remisu i ostatecznie goście wygrywają 26:24, a w setach jest 1:1.

Rozpoczęcie trzeciego seta i zaniepokojenie kibiców o dalszą grę, gdyż praktycznie wygrany drugi set kończy się porażką i nie wiadomo było jak to wpłynie na psychikę siatkarek UKŻPS. Obraz trzeciego seta to piłka za piłkę, aż przy remisie 6:6 na trzy punkty odskakują goście i przy stanie 6:9 o czas prosi trener kościanianek. Wzięty czas mobilizuje gospodynie, gdyż doprowadzają do remisu, a ataki Matuszak, Łukowiak czy Gimzickiej pozwalają wyjść na prowadzenie 24:23. Goście jednak bronią piłkę setową i doprowadzają do stanu 24:24, a o czas prosi trener Cichocki. W końcowych piłkach lepsze kościanianki, które wygrywają walkę o trzeciego seta 29:27.

Czwarty set to „wysokie C” w wykonaniu UKŻPS a dokładnie dobra zagrywka Targosz i prowadzenie 5:1. Początek imponujący, lecz SMS nie zamierzał odpuszczać i bardzo szybko udało się doprowadzić do wyrównania i co więcej, wyjść na prowadzenie 7:10, kiedy o czas poprosił trener UKŻPS. Czas wzięty przez trenera przyniósł znakomity blok Gimzicka/Łukowiak , który dał prowadzenie 11:10, ale to było wszystko, na co było stać siatkarki UKŻPS w tej części seta. Siatkarki SMS widząc słabszą grę miejscowych próbowały to wykorzystać, co dało efekt = prowadzenie w trzecim secie 22:18.

Kościanianki widząc, że tie-brek zbliża się wielkimi krokami, poderwały się i mozolnie, ale skutecznie zaczęły odrabiać straty. Znacznie lepiej zaczyna grac obrona przy akcji na remis 22:22 znakomicie broni Jóźwiak, kolejną próbę ataku blokują Matuszak z Łukowiak. Końcówka zapowiada się dramatycznie. Kolejne prowadzenie gości po „szczęśliwym” ataku w linie, ale w odpowiedzi ponownie blokują Łukowiak z Matuszak. Na 24:23 dla UKŻPS atak Gimzicka po bloku w aut, a następnie na 25:24 Mazur skuteczny atak z lewego skrzydła. Piłka meczowa dla UKŻPS i jest 26:24, a po dwóch godzinach walki siatkarki UKŻPS Kościan pokonują SMS Police 3:1(25-22, 24-26, 29-27, 26:24)